Pod lupou: Ako sa z kúpeľov Centrál stala moderná polyfunkcia

09.09.2019

Tí, ktorí si kúpele Centrál pamätajú, tak hovoria, že boli viac zatvorené ako otvorené. Dlhodobo spustnutý areál už je minulosťou. Dnes tu stojí moderná polyfunkčná zástavba, ktorú tvoria nákupné centrum, hotel a dve administratívne budovy s áčkovými kanceláriami.

Roky chátrajúce kúpele Centrál

Komplex Central sa nachádza sa v intraviláne mesta, konkrétne v mestskej časti Bratislavy II – Ružinove, na katastrálnom území Nivy. Centrálne plánované hospodárstvo projekt navrhlo ešte v 70-tych rokov, počas 80-tych rokov kúpele budovali a prebudovávali. Plavecký bazén dodávatelia z Poľska viackrát prerábali, ale opakovane mal technické problémy. Pôvodné plánované otvorenie sa aj preto namiesto v roku 1984 uskutočnilo až v roku 1987. Avšak už začiatkom deväťdesiatych rokov zostali kúpele opustené, chátrali. Lokalita sa stala destináciou pre narkomanov a zberačov surovín. Bežne sa ľudia zdevastovanému areálu oblúkom vyhýbali. Napriek dezolátnemu stavu a povesti sa proti novej výstavbe, ktorú ešte v roku 2008 avizovala firma Slovak Property Investment, postavili miestni obyvatelia a s projektom susediace školy na Metodovej a Jelačičovej ulici.

Vystavba

Foto: Výstavba Central, Zdroj: Immocap

Moderná história kúpeľov Centrál sa spája so spoločnosťou Immocap Group, a.s. Návrh polyfunkčného objektu, ktorý pozostáva administratívneho vežiaka, nákupného centra a hotela pochádza z architektonického štúdia Ing. arch. Ivana Kubíka. Búranie budovy bývalých kúpeľov začala firma Gavkum v polovici júla 2008. Projekt bol dokončený v roku 2012. Celkové investičné náklady bez DPH sa vyšplhali nad 200 miliónov eur. Administratívny komplex kúpila ešte v roku 2013 spoločnosť Tatra Asset Management a obchodné centrum Central v roku 2016 spoločnosť Allianz Real Estate. V tomto roku firma Immocap Group predala aj Hotel Linder, a to investorovi z Blízkeho východu za nezverejnenú sumu. Immocap však v zóne Trnavské mýto medzitým zrekonštruoval v spolupráci s bratislavským magistrátom aj najväčší podchod v Bratislave a jeho okolie. Spolu s YIT (v pomere 50:50) sa začal venovať aj budove a okoliu Istropolisu (Dom odborov). V auguste 2019 odkúpil dokonca podiel a angažoval holandské mestotvorné architektonické štúdio KCAP.

Celkovy pohlad

Foto: Celkový pohľad na lokalitu, Zdroj: Immocap

Trvalo vyše 40 rokov, aby plavecký 50-metrový bazén, ktorý nikdy poriadne a dlhodobo nefungoval, nahradil 25-metrový antikorový bazén, sauny a fitnescentrum, ktoré sú pod správou operátora Golem a súčasťou komplexu Central.

Administratíva s elementovou fasádou

Pôdorys všetkých budov maximálne využil danú lokalitu a funkcionalitou aj hmotovo ju výborne doplnil. Celková zastavaná plocha: 18.377 m2. Z časti laicky možno multifunkčný komplex vnímať ako 4-podlažnú „podnož“, z ktorej vyrastajú dve výškové budovy, vyššia 82,5 metrová administratívna na rohu ulíc Metodova a Miletičova a nižšia štvorhviezdičkový hotel Lindner s kapacitou 222 izieb so vstupom z Metodovej ulice. Celý objekt je však aj vďaka fasáde prepojený do jedného dilatačného celku. Osemnásťpodlažná budova, teda od 4. NP po 21. NP začína nad nákupným centrom. Z dôvodu prepojenia s nákupným centrom a podzemným parkoviskom je jej súčasťou aj komunikačné jadro. Nosná konštrukcia objektov Central-u je monolitický železobetónový priestorový skeletový systém, so systémom nosných stĺpov, stien a stropných dosiek. Na budovu boli použité súdobé metalické obklady, veľké plochy skla a nereze.

Vizualizacia

Foto: Jedna z prvých vizualizácii projektu, Zdroj: Immocap

Budova administratívneho komplexu Central mala pred siedmymi rokmi jednu z najmodernejších technológií opláštenia budov v stavebníctve – elementovú fasádou, niekde nazývanú aj bloková fasáda. Výhradným systémovým dodávateľom pre fasádu projektu Centrál bola spoločnosť Schüco, ktorá sa postarala o opláštenie 35 000 m2 fasády. Realizátorom bola Fenestra SK. Elementová bloková fasáda umožnila veľmi rýchlu montáž na mieste, práce de facto prebiehali súčasne s betonážou vyšších podlaží a eliminovala účinky nepriaznivých klimatických podmienok na stavbe.

Hliníkové systémové riešenia Schüco boli použité pre všetky tri budovy polyfunkčného komplexu. Počnúc okno-dverným systémom Schüco AWS / ADS 70.HI a stĺpikovo-priečnikovou fasádou Schüco FW 50+ až po objektové riešenie elementovej fasády, podľa požiadaviek architekta so zachovaním systémových princípov Schüco USC 65.

Objektové riešenie fasády navyše umožňuje návrh vonkajšieho plášťa takým spôsobom, aby za súčasného splnenia technických parametrov kladených na opláštenie boli dodržané aj dizajnové požiadavky architekta. Pre riešenie fasády nového polyfunkčného objektu bol zvolený systém Schüco FW 50+ spolu s nasadzovacou konštrukciou na oceľ Schüco FW 50+ AOS v objeme viac ako 5500 m2 . Vďaka tomuto systému je možné bezpečne vytvárať z hľadiska koncepcie a stvárnenia úplne rozdielne vertikálne fasády a svetlíky. Rozsiahly program hliníkových krytiek totiž spĺňa aj tie najnáročnejšie požiadavky na dizajn.

budovy

Foto: Výškový budova a hotel, Zdroj: Immocap

Pre výplne okien a dverí bol použitý osvedčený systém Schüco AWS / ADS 70.HI, ktorý v sebe spája vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti s obzvlášť pevnými konštrukciami profilov. Tým sa stáva ideálnym riešením pre budovy, na ktoré sa kladú najvyššie nároky z hľadiska energetického manažmentu a architektúry.  Nová generácia okien a dverí Schüco AWS / ADS podporuje budúcnosť stavebníctva zameranú na úsporu energie. Dvere Schüco ADS aktívne prispievajú k úspore energie a výrazne zlepšujú energetickú bilanciu. V multifunkčnom komplexe je použitý aj VRV systém III-tej generácie, pracujúci systémom tepelného čerpadla, a to práve v administratívnej budove. Projekt nákupného centra aj vďaka spomenutým riešeniam získal certifikát LEED Silver.

Budovy

Foto: Hotel a výšková budova z parku na streche nákupného centra, Zdroj: Immocap

Relokácia, ktorá trvala dva roky

Majoritným nájomníkom výškovej administratívnej budovy Central je firma Orange Slovensko, ktorá predtým sídlila v budove Bratislava Business Center IV pri Prievozskej ulici.  Celý projekt relokácie centrály trval približne dva roky, teda začal ešte v roku 2010. Samotné sťahovanie technológií a zhruba tisícky zamestnancov začalo v polovici júla 2012 a trvalo štyri týždne. V septembri, keď sa Kancelárie.sk pýtali zástupcov Orange na štádium sťahovania, už bola firma kompletne relokovaná, a to od 6. až po 19. poschodie. Z celkových 15 500 m2 úžitkovej plochy 21-poschodového vežiaku teda operátor obsadil zhruba 12 000 m2. V časti „podnože“ má Central ďalšie kancelárie (3500 m2),  ktorú sú plne obsadené. Sídli tu medicínske centrum ProCare. Nájomníci oboch budov majú k dispozícii otvárateľné okná, zdvojenú podlahu či štruktúrovanú kabeláž.

Administrativa

Foto: V pozadí administratívna budova, v popredí krytý bazén, Zdroj: red

Celková kapacita parkovacích miest pre administratívu, nákupné centrum a hotel je približne 1350 áut. Na streche nákupného centra je park so sadovými, parkovými a vodnými úpravami s rozlohou 6000 m2.

Administratívne budovy Central

Rok kolaudácie  2012
Prenajímateľná plocha kancelárií  19 000 m2
Plocha pre obchody a služby (OC Central) 36 000 m2
Parkovacie miesta 1350
Nájomníci  Orange Slovensko, ProCare

Budovy

Foto: Immocap

Small building

Vizualizácia: Immocap

Budovy

Foto: redakcia

Autor: redakcia, Zdroj: Immocap Group, Schueco



 

Podobné články

  1. Pod lupou: Polyfunkčný projekt R2N Business Center
  2. Pod lupou: Polyfunkčný projekt R2N Business Center
  3. Pod lupou: Zašifrovaná Business Garden Štefánikova
  4. Pod lupou: Zašifrovaná Business Garden Štefánikova
  5. Pod lupou: Butiková kancelárska budova Klingerka Offices
  6. Pod lupou: Butiková kancelárska budova Klingerka Offices
  7. Pod Lupou: 1, 2, 3 BCT s výhľadom na Košice
  8. Pod Lupou: 1, 2, 3 BCT s výhľadom na Košice
  9. Pod lupou: Budova, ktorá vytvorila nárožie – THE CORNER
  10. Pod lupou: Budova, ktorá vytvorila nárožie – THE CORNER
  11. Pod lupou: Tower 5 s výhľadom na dianie na štadióne
  12. Pod lupou: Tower 5 s výhľadom na dianie na štadióne
  13. Pod lupou: Kancelárska budova Poštová 1 v Žiline je Stavbou roka 2019
  14. Pod lupou: Poštová Offices je Stavbou roka 2019
  15. Pod lupou: Výhľad z Blumenau na všetky svetové strany
  16. Pod lupou: Výhľad z Blumenau na všetky svetové strany
  17. Pod lupou: Bezručova Offices rešpektuje pôvodné hodnoty
  18. Pod lupou: Bezručova Offices rešpektuje pôvodné hodnoty
  19. Pod lupou: Moderné kancelárie v kultúrnej pamiatke Spilka
  20. Pod lupou: Moderné kancelárie v kultúrnej pamiatke Spilka
  21. Pod lupu: Budova s výhľadom na hrad a Most SNP
  22. Pod lupu: Budova s výhľadom na hrad a Most SNP
  23. Pod lupou: Westend Plazza s námestím a fontánou
  24. Pod lupou: Westend Plazza s námestím a fontánou
  25. Pod lupou: Kancelárie v bývalom pivovare Stein
  26. Pod lupou: Kancelárie v bývalom pivovare Stein
  27. Pod lupou: Einsteinova Business Center
  28. Pod lupou: Einsteinova Business Center
  29. Pod lupou: Rosum: Mediálny dom namiesto cirkusu
  30. Pod lupou: Rosum: Mediálny dom namiesto cirkusu
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky