Business Garden Štefánikova je rekonštruované administratívne centrum s obchodnými prevádzkami v parteri. Pozostáva z dvoch budov a nachádza sa na Štefánikovej ulici v Starom meste v Bratislave. V bezprostrednej blízkosti významných vládnych inštitúcií ako Grasalkovičov palác, úradov či bánk. Charakteristická je „písmenkovou fasádou“. Viete, čo je v nápise zašifrované?
Budova má deväť nadzemných a 3 podzemné podlažia. Celkom má 87 parkovacích miest (v interiéri aj exteriéri), čo je na túto časť mesta pomerne veľkorysé a neobvyklé. Budova je situovaná v zástavbe ďalších historických budov z rôznych období. Ako píše portál Achinfo.sk prestavba podľa návrhu známeho architektonického štúdia Architekti Šebo Lichý (Ing. arch. Tomáš Šebo, Mgr. arch. Igor Lichý, Ing. arch. Juraj Mihálik, navrhovali napríklad aj budovu Wallenrod.) sa dotkla dvoch budov. Budovy č.13 a č.15 boli postavené v 50.tych a 70.tych rokov minulého storočia, ale obe boli v minulosti prepojené a fungovali prevádzkovo ako jedna budova. Charakteristické znaky oboch budov boli ich uličné fasády, rezidentom sú známe aj ako budovy Železničného Staviteľstva. Pôvodný nápis je aj na novej budove, avšak písmená sú zámerne „rozhádzané“ a nápis je teda potrebné najprv „dekódovať“, čo vyvolalo košaté diskusie okolo budovy a spontánny public relations.
Zdroj: ITB
Zdroj: ITB
Rekonštrukcia pod taktovkou investora ITB Development prebehla v rokoch 2012 až 2015 a vyšla na bezmála 13 miliónov eur. Budova resp. budovy boli rozšírené smerom do dvora, kde boli zrušené niektoré dostavby. Pribudli 2 podzemné podlažia, ktoré slúžia ako parkovisko a nad pôvodnú strechu bolo nadstavené jedno podlažie. Žiaľ budovu z 50.tych rokov nebolo možné pre zlý technický stav zachovať, ale podarilo sa postaviť jej vernú repliku. Na oboch budovách boli nanovo použité pôvodné materiály ako napríklad travertínový obklad parteru alebo mozaiková fasáda. Jednotlivé prvky boli repasované alebo nahradené vhodnými replikami. Vo foyer je napríklad masívny recepčný pult s kladivkovou farbou, ktorá bola pre obdobie 50-tych rokov tak príznačná (používa sa zvyčajne na kov, dodáva mu špecifickú „patinu“).
Zdroj: ITB
Zdroj: ITB
Zásadou pri návrhu bolo zachovať a posilniť mestotvornosť, a to zapojením parteru budov do života na ulici. Parter je spolu s nadstavbou zjednocujúcim prvkom oboch budov z uličnej strany. Z dvorovej časti architekti obe budovy zjednotili strohou modernou fasádou umožňujúcou interiérovú flexibilitu. Vnútornú jednotu dvoch budov posilnilo aj zmazanie rozdielu medzi fasádou a strechou.
Zdroj: ITB
Zdroj: ITB
Vnútri budovy sú kancelárske a obchodné priestory v áčkovej kvalite, zodpovedajú požiadavkám a očakávaniam centra hlavného mesta. Kancelárie umožňujú variabilné dispozičné členenie na časti podľa požiadaviek vlastníkov alebo nájomníkov. Archinfo.sk píše, že na 9. poschodí je terasa s vyhliadkou ponad strechy domov s výhľadom na Slavín, Bratislavský hrad či na prezidentskú záhradu. Na streche je umiestnená fajčiarska terasa a technológie. Parkoviská disponujú aj parkovaním pre bicykle a sprchami.
Zdroj: ITB
Business Garden Štefánikova môžeme označiť za zelenú budovu. Z dvora od Flöglovej ulice má terasu s pavilónom nad parkoviskom, na ktorých je extenzívna zeleň a vzrastlé stromy. Budova v rámci predcertifikácie spĺňa štandardy kvality podľa medzinárodnej metódy BREEAM. Kúrenie a chladenie zabezpečujú tepelné čerpadlá.
Zastavaná plocha | 1 356 m2 |
Podlažná plocha kancelárie |
4 600 m2 |
Podlažná plocha obchodné priestory | 450 m2 |
Nájomníci podľa ORSR | INTA, s.r.o., VEJUS, s.r.o., Insignia Lifestyle Boutique Limited, ŽELSTAV, A-Z, spol. s r. o. |
Zdroj: ITB
Zdroj: ITB
Zdroj textu: ITB
Ateliér Šebo Lichý
Foto: Tomáš Manina, Ľubo Stacho