Pod lupu: Budova s výhľadom na hrad a Most SNP

06.10.2019

Výhľad bol (a zrejme ešte je) jednou z diskutovaných častí projektu administratívnej budovy Aupark Tower. Táto 22-podlažná administratíva bola pred viac ako desaťročím predmetom mnohých rokovaní a článkov. V súčasnosti je jednou z významných kancelárskych budov a nájomníkom ako sú O2 a Eset ponúka unikátny výhľad na dve dominanty Bratislavy.  

História jedného výhľadu

Prvým kontroverzným krokom v rámci dotknutého územia bolo rozhodnutie socialistických plánovačov o postavení vyše štyristo metrov dlhého Mostu SNP, ktorý ponad Dunaj spojil starú a novú časť Bratislavy. Historici im dodnes vyčítajú zničenie a trvalé narušenie historického bratislavského podhradia, likvidáciu unikátnej synagógy, rybieho trhu či meštianskeho pivovaru. Most začali stavať v roku 1967 a kompletne ho aj s kaviarňou Bystrica dokončili v roku 1974. S odstupom niekoľkých dekád sa však most s plochou reštauráciou vo výške 80 metrov (dnes sa volá priliehavejšie - UFO) stal symbolom a turistickým lákadlom. Nechýba takmer na žiadnej grafike alebo pohľadnici Bratislavy. Zvyčajne je most zobrazený s Dunajom a Bratislavským hradom. Most zásadne zmenil vnímanie výhľadu a panorámy a je národnou kultúrnou pamiatkou.

Panorama

Foto: WOOD & Company Real Estate

Na Petržalskej strane Mosta SNP na Einsteinovej ulici pôvodne stáli rodinné domy. Dnes je tam však parkovisko a  nákupné centrum Aupark. To postavil slovenský developer HB Reavis Group podľa návrhu architektonickej kancelárie Jančina Architekti medzi rokmi 2000 a 2001, pričom išlo o druhé veľké moderné nákupné prostredie v Bratislave (prvým bol Polus City Center). V prvej fáze priniesol Aupark na trh 43 000 m2 nákupno-zábavnej plochy. V roku 2006 sa spolu s prístavbou Auparku (15 000 m2) začal písať aj príbeh Aupark Tower. Už prvé návrhy výškovej budovy vyvolali vlnu diskusií a argumentov o „optickom znehodnotení lokality“, „narušení panorámy“, nakoľko budova zakrývala výhľad na Most SNP a hrad. Členovia Spolku architektov Slovenska a Slovenskej komory architektov doslova argumentovali: „Obraz mesta a výnimočná bratislavská situácia s hradným návrším nad Dunajom je kultúrno-historickým fenoménom európskeho významu, ktorú treba chrániť. ... (budova) opticky neguje gotický Dóm sv. Martina, svojou mierkou a hmotou konkuruje historickej dominante mesta - Bratislavskému hradu“.

Aupark Tower

Foto: Aupark Tower / archív Kancelarie.sk

Mesto s developerom rokovalo o znížení stavby z 22 podlaží na 15, čo mali kompenzovať pozemky medzi Mostom Apollo a Starým mostom. K dohode napokon neprišlo a tak developer postaval 96 metrov vysokú stavbu s viacerými ustúpenými časťami. Budova nesie objektové riešenie elementovej fasády Schüco FW 50+, pričom samotnú fasádu realizovala firma Ingsteel. Budova s celkovou prenajímateľnou plochou 32 500 m2 bola odovzdaná do užívania začiatkom roku 2008. O tom, či „prekáža“ alebo či je „budovu vo výhľade“ z niektorých častí Petržalky možno dodnes polemizovať. Faktom zostáva, že niektorí kancelársku vežu digitálne vymazali aj zo súčasných pohľadníc. Druhou diskutovanou problematikou je parkovanie. Aupark Tower a prístavba Auparku totiž stoja na mieste bývalého záchytného parkoviska. Developer však vybudoval moderné parkoviská v suteréne a podzemí budov, a tak Aupark Tower poskytuje pre nájomcov 763 parkovacích miest.

Výhľad

Foto: výhľad z budovy Aupark Tower, Zdroj: WOOD & Company Real Estate

Top realitné transakcie

Developer a vlastník budovy HB Reavis ju v roku 2012 predal za 85 miliónov eur. Budova prešla do portfólia medzinárodného realitného fondu Heitman European Property Partners IV. Ako vtedy informoval týždenník Trend, išlo o nadpriemernú valuáciu, pričom kapitálová hodnota prevyšovala 2600 eur na meter štvorcový prenajímateľnej plochy. Na tomto mieste je potrebné uviesť, že developer predal aj obe fázy Auparku, pričom celá transakcia dosiahla hodnotu 151 miliónov eur a bola najväčšou realitnou transakciou roka 2011. Vlastníkom centra sa stala (a doteraz je) medzinárodná spoločnosti Unibail-Rodamco-Westfield.

AT

Foto: archív Kancelarie.sk

Aupark Tower sa zapísal do tabuliek transakcií na realitnom trhu ešte raz, keď ju predával Heitman. Kúpa kancelárskej budovy spoločnosťou Wood&Company sa totiž stala najlepšou investičnou transakciou na trhu komerčných nehnuteľností na Slovensku v roku 2018. Česko-slovenská investičná banka získala toto ocenenie v rámci 14. ročníka prestížnych realitných cien CIJ Awards Slovakia v kategórii Realitné fondy, manažment fondov a transakcie.

Aupark Tower

Foto: WOOD & Company Real Estate

Výhoda strategickej pozície

Nájomníci Aupark Tower disponujú širokouhlými panoramatickými výhľadmi na Bratislavu a aj vďaka svetlej výške priestorov 3 metre majú v kanceláriách dostatok slnečného svetla. Budova ťaží zo strategickej polohy v blízkosti centra mesta, Sadu Janka Kráľa a nákupného centra, ktoré len nedávno prešlo výraznou rekonštrukciou. Mix obchodov a funkcionalít, blízkosť výstaviska Incheba spolu s dopravným napojením na obchvat vytvára špecifické prostredie pre profesionálne aj voľnočasové aktivity. Aupark Tower má zelený certifikát BREEAM Excellent, ktorý potvrdzuje, že budova pri prevádzke zohľadňuje udržateľnosť zdrojov a dbá na zdravé pracovné prostredie nájomcov. Manažment neustále sleduje a uplatňuje moderné trendy. Predošlý majiteľ Heitman napríklad pre  efektívnejšie  fungovanie  logiky  výťahov investoval  do modernizácie  softvéru. Kabíny  výťahov  tak vozia  ľudí  nielen  rýchlejšie,  ale  aj  ich privolávanie je logickejšie a efektívnejšie z hľadiska úspory elektrickej energie. Aupark Tower disponuje dvojstupňovou úpravou vody filtráciou a pohotovostnými dieselgenerátormi na zabezpečenie zálohy dodávky energie v prípade potreby.

V budove sú použité prírodné materiály v spoločných priestoroch (kameň, drevo, hliník, sklo...) a návštevníkov víta priestranné a reprezentatívne  výťahové lobby a recepcia. Zaujímavé sú prvky zelene, ktoré tvorí sieť zimných záhrad situovaných na každom druhom podlaží a na recepcii. V kanceláriách sú potom zdvojené dutinkové podlahy typu Lindner, koberce vo štvorcoch a podlahové dózy so silnoprúdovými a slaboprúdovými zásuvkami. Na strope sú kazetové stropné podhľady. „Rozvody vzduchu zabezpečujúce čerstvý, vopred upravený vzduch vo všetkých administratívnych priestoroch, chladenie je riešené systémom recirkulácie vzduchu cez podstropné fancoily, kúrenie  elektrickými konvektormi. „ Vetranie je možné aj cez okná - dajú sa otvárať, chladený vzduch je aj vlhčený cez zvlhčovače,“ spresnila pre Kancelarie.sk Martina Lazarová z WOOD & Company Real Estate a dopĺňa: „Nájomníkom sú k dispozícii notár, kaviareň a bistro Lanogi, v budove sídli aj spoločnosť poskytujúca prekladateľské služby - Translata. Okrem toho, budova nájomcom poskytuje 24/7/365 strážnu službu a služby recepcie, servisnú pumpu na bicykle, sú v nej stanovištia pre Biele bicykle a Slovnaft bicykle.“

Kancelaria

Foto: Výhľad z kancelárie Aupark Tower / Zdroj: archív Kancelarie.sk

Medzi najvýznamnejších nájomcov Aupark Tower patria Eset, O2, AT&T, sanofi-aventis Pharma Slovakia s.r.o., Procter & Gamble Slovensko, Renault Slovensko, WOLF THEISS. Niekoľko rokov v budove sídlili GfK a KPMG a medzi najnovších nájomníkov patria včely. Čítate správne. Na streche Aupark Tower umiestnili úle, pričom cieľom tohto projektu je podpora biodiverzity v meste. O včely sa samozrejme starajú profesionálni včelári a úle sú umiestnené na zelenej terase v dostatočnej vzdialenosťou od fasády a okien budovy. Umiestnenie úľov na zelenej streche ocenili aj samotní nájomníci.  

Pod lupou: Aupark Tower 

Rok kolaudácie   2007
Prenajímateľná plocha kancelárií 35 000 m2
Plocha pre obchody a služby (NC Aupark) 58 000 m2
Parkovacie miesta 763
Nájomníci Eset, O2, AT&T, sanofi-aventis Pharma Slovakia s.r.o., Procter & Gamble Slovensko, Renault Slovensko, WOLF THEISS.

Aupark Tower

Foto: archív Kancelarie.sk

Detail

Foto: archív Kancelarie.sk

Wolf

Foto: WOLF THEISS

Detail

Foto: archív Kancelarie.sk

Zdroj: Kancelarie.sk, WOOD & Company RE, Heitman, HB Reavis, Schueco

Podobné články

  1. Pod lupou: Polyfunkčný projekt R2N Business Center
  2. Pod lupou: Polyfunkčný projekt R2N Business Center
  3. Pod lupou: Zašifrovaná Business Garden Štefánikova
  4. Pod lupou: Zašifrovaná Business Garden Štefánikova
  5. Pod lupou: Butiková kancelárska budova Klingerka Offices
  6. Pod lupou: Butiková kancelárska budova Klingerka Offices
  7. Pod Lupou: 1, 2, 3 BCT s výhľadom na Košice
  8. Pod Lupou: 1, 2, 3 BCT s výhľadom na Košice
  9. Pod lupou: Budova, ktorá vytvorila nárožie – THE CORNER
  10. Pod lupou: Budova, ktorá vytvorila nárožie – THE CORNER
  11. Pod lupou: Tower 5 s výhľadom na dianie na štadióne
  12. Pod lupou: Tower 5 s výhľadom na dianie na štadióne
  13. Pod lupou: Poštová Offices je Stavbou roka 2019
  14. Pod lupou: Kancelárska budova Poštová 1 v Žiline je Stavbou roka 2019
  15. Pod lupou: Výhľad z Blumenau na všetky svetové strany
  16. Pod lupou: Výhľad z Blumenau na všetky svetové strany
  17. Pod lupou: Bezručova Offices rešpektuje pôvodné hodnoty
  18. Pod lupou: Bezručova Offices rešpektuje pôvodné hodnoty
  19. Pod lupou: Moderné kancelárie v kultúrnej pamiatke Spilka
  20. Pod lupou: Moderné kancelárie v kultúrnej pamiatke Spilka
  21. Pod lupou: Ako sa z kúpeľov Centrál stala moderná polyfunkcia
  22. Pod lupou: Ako sa z kúpeľov Centrál stala moderná polyfunkcia
  23. Pod lupou: Westend Plazza s námestím a fontánou
  24. Pod lupou: Westend Plazza s námestím a fontánou
  25. Pod lupou: Kancelárie v bývalom pivovare Stein
  26. Pod lupou: Kancelárie v bývalom pivovare Stein
  27. Pod lupou: Einsteinova Business Center
  28. Pod lupou: Einsteinova Business Center
  29. Pod lupou: Rosum: Mediálny dom namiesto cirkusu
  30. Pod lupou: Rosum: Mediálny dom namiesto cirkusu
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky