Do regiónov bude tento rok expandovať celý rad realitných investorov. Na tejto taktike sa odráža vysoko konkurenčné prostredie v Prahe. Vyplýva to z prieskumu a analýzy medzinárodnej poradenskej spoločnosti BNP Paribas Real Estate. Do regiónov v Česku pritom vlani mierilo cirka 47% z celkových 2,6 mld. EUR investícií, v segmente kancelárií to však bolo iba 9%.
Situácia v Česku by tak konečne mala začať pripomínať Poľsko, kde zo záujmu investorov dlhodobo ťažia tiež menšie mestá. Vlani do poľských regiónov putovala tiež zhruba polovica z celkového investičného objemu 7,3 mld. EUR, ale 37 % podiel v kancelárskych investíciách získali projekty mimo Varšavu.
Podľa Stewarta Thomsona, vedúceho investičného oddelenia BNP Paribas Real Estate v Českej republike, bude tohtoročný objem investícií mierne nižší ako vlani. Dominovať by mal opäť sektor kancelárií, iba s tým rozdielom, že viac akvizícií v tomto segmente prebehne tiež mimo Prahu. "Práve tu je šanca získať komerčné nehnuteľnosti sa zaujímavým výnosom alebo možnosťou ďalšieho zvýšenia hodnoty. Je to oblasť ideálna pre investorov pôvodom z Česka, ktorí dôverne poznajú aj lokálne prostredie," dodáva S. Thomson.
Ilustračné foto: Pixabay.com
A práve v pôvode investorov medzi Poľskom a ČR zostane podstatný rozdiel. U severných susedov stúpa podiel zahraničných investorov, hlavne z Ázie a Severnej Ameriky. V tuzemskom prostredí naďalej posilňujú lokálni investori, ktorí sa stanú ťahúňmi expanzie do regiónov.
Investičný trh v regiónoch ponúka popri kancelárskych centier predovšetkým skladové a priemyselné areály alebo polyfunkčné objekty. V segmente maloobchodných priestorov potom uvidíme skôr transakcie retail parkov a portfólií menších retailových nehnuteľností.
Veľká časť retailových ale tiež skladových nehnuteľností je však vlastnená ako dlhodobá investícia. Práve tuzemskí investori však môžu nájsť mimo najväčšie realitné trhy nehnuteľnosti starší, generujúce atraktívne výnosy.
"Už tento rok očakávame nárast akvizícií menšieho a stredného rozsahu, reflektujúce regionálne trhy a napríklad aj staršie nehnuteľnosti. Pri dlhodobých nájomných zmluvách nejde o oportunistické investície, ale skôr o vytúženú diverzifikáciu portfólií investorov," dopĺňa Lenka Šindelářová, vedúca oddelenia Research & Consulting v pražskej kancelárii BNP Paribas Real Estate.
Českí investori dominovali sa 63% v celkovom objeme investícií už vlani. Popri etablovaných investorov, ako sú napríklad REICO alebo CPI Property Group, sú aktívne aj ďalší hráči ako Wood & Co., DRFG, Investika a iní.
Na trh komerčných nehnuteľností navyše vstúpili noví hráči - napríklad rodinná firma SIKO. Fond zameraný na investície do nehnuteľností novo založila tiež investičná spoločnosť BH Securities a v roku 2018 realizovala prvá akvizícia - okrem iného The Orchard - administratívny komplex v Ostrave. Novým, ale aktívnym subjektom je tiež Patria investičná spoločnosť do spravovaného fondu v roku 2018 zaradila portfólio RSBC a kancelársku budovu City West B1.
Ďalšími subjektmi, ktoré vlani realizovali investičné transakcie, boli náhodne Infond, Trikaya a Opifer, ICP Capital Partners. "Aj pre nich platí, že investície do nehnuteľností je spôsob zhodnotenia kapitálu, ktorý ponúka stále zaujímavý výnos. Hodnotu nehnuteľnosti, a teda aj výnosy z nájmu, je možné ešte zvýšiť aktívnou správou alebo modernizáciou budovy. Čo platí dvojnásobne pre regióny," dodáva Lenka Šindelářová.
Zdroj: BNP Paribas RE
Podobné články